-

A

+

Spotkanie poświęcone elektromobilnej flocie

10 mar

Na zaproszenie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej gościły w Działdowie firmy oferujące rozwiązania z zakresu elektromobilności, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w zastosowaniach miejskich. O szansach i wyzwaniach dla tego typu pojazdów i koniecznej do ich obsługi infrastruktury rozmawiano w czasie spotkania, zakończonego prezentacją konkretnych rozwiązań.

Jako spółka przyglądamy się ekologicznym rozwiązaniom, które pojawiają się na naszym rynku. Mam nadzieję, że w bliższej lub dalszej przyszłości znajdą one zastosowanie w naszej flocie pojazdów – mówi Sławomir Pszenny, prezes PGKiM. – Rozwój elektromobilności przyspiesza, być może już niedługo będą uruchamiane programy, dzięki którym możliwe będzie zdobycie środków na sfinansowanie takich inwestycji jak np.: zakup w pełni elektrycznego pojazdu specjalistycznego typu śmieciarka.

Takim modelem jest niewątpliwie śmieciarka Volvo z zabudową Ekocel, która przez tydzień będzie testowana w Działdowie przy odbiorze odpadów. Przejechać się nim miał okazję wiceburmistrz Andrzej Wiśniewski. – Samochody elektryczne, to nasza przyszłość, która zabezpieczy środowisko naturalne – powiedział wiceburmistrz. – Niestety te auta są kosztowne i pozostają na dzień dzisiejszy poza naszymi możliwościami finansowymi. Ale myślę, że za kilka lat, przy wsparciu środków unijnych, takie ciężarówki mają szansę jeździć ulicami Działdowa, w ramach służby komunalnej.

– Cieszę się bardzo, że Działdowo dołączyło do miast, testujących nasze pojazdy elektryczne – podsumował Mateusz Sobczak z Volvo Trucks, który popularyzuje transport bezemisyjny, a prezentował u nas  nowoczesną śmieciarkę. – Elektryczna śmieciarka firmy Volvo, jest doskonałym rozwiązaniem dla aglomeracji miejskich, jest cicha i ma zerową emisyjność.

Drugim z testowanych modeli był Volkswagen Id.Buzz Cargo posiadający ergonomiczną przestrzeń ładunkową umożliwiającą transport mniejszych ładunków jak i dający szerokie możliwości zastosowań przy pracy 2-3 osobowych grup montażowych.

Wnioski z użytkowania pojazdów i wymiana doświadczeń dotyczących koniecznej do ich eksploatacji infrastruktury pozwolą na rozsądne planowanie dalszego rozwoju zastosowań z zakresu elektromobilności w pracy komunalnej.